Eğitim ve Araştırma Hastanesinin (350 Yataklı) Temeli Atıldı

        Aksu Mahallesinde inşa edilecek olan 350 Yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesinin temeli; Başbakan Yardımcımız Sayın Nurettin Canikli’nin katılımlarıyla atıldı.

       Törende konuşan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, "Şuanda sağlık hizmetlerinden faydalanma imkânlarımız batı ülkelerinden ileri geçmiştir. Hızla daha da üst noktalara gidiyor. Türkiye'nin her yerine en ücra köşelerine dahi bu hizmetler dağıtılıyor. Terör mücadelemiz devam ederken ekonomik mücadelemiz de devem ediyor. Türkiye'nin her tarafından tehdit ve şokları da hesaba katarsanız biraz ekonomik daralma hafif kalır. Biliyorsunuz ki Türkiye'nin kredi notunu düşürdüler. Uluslararası kredi derecelendirme kredi notunu düşürdüler. Ancak Türkiye ekonomisi 2016 yılında yılda 3,5 büyüdü. Bakalım şimdi nasıl bir karar alacaklar. Şimdi bunu bekliyoruz. Şimdi bütün gözler onlar üzerinde takip edeceğiz. Bakalım şimdi rasyonel karar mı alıyorlar yoksa siyasi kararlar mı alıyorlar göreceğiz" diye konuştu. Geçmiş yıllarda birçok yatırımların yarım kaldığını vurgulayan Başbakan Yardımcısı Canikli, "Burada sadece kaliteli fiziki yatırımların artırılmasının yanında Araştırma Hastanesi olarak hizmet verecek. Tıp biliminin en gelişmiş hizmetleri verilecektir. Özellikle hematoloji alanında üst haline getirilmesini amaçlıyoruz. Şimdiden iki tane YÖK tarafından hematoloji kadrosu açıldı. İhtiyaç duyulan kadro teknolojik, alet edevat ne varsa temin edilecektir. Hedefimiz en iyisini yapmaktır. Başka türlü bu ülkenin muasır medeniyet seviyesine çıkması mümkün değil. Öncü olmamız gerekiyor. Sağlık alanında bu bölge üniversitemiz öncü olacaktır. Temennimiz kısa zamanda bu yatırımın hizmete geçmesidir. Zaten 750 gün olarak ön görüldü. Muhteşem bir tesisi bu süre içerisinde tamamlanacaktır. Geçmiş dönemlerde başlayıp yıllarca bitirilememiş yarım kalan hizmetleri çok gördük. AK Parti olarak göreve geldiğimizde neredeyse iki yıl boyunca yatırım yapamadık. Çünkü ülkenin her yeri yarım kalan yatırımlarla doluydu. Ancak 2002 yılından beri böyle bir tablo yok. Yatırımlar başlıyor ve bitiriliyor. Kaynaklar çarçur edilmiyor. Şimdi bu yatırımlar devam ediyor. İnşallah bu hastane çotanak arena, morfoloji yatırımları tamamlanacak” ifadelerini kullandı.

       Temel atma töreninde konuşan Vali Hasan Karahan, Giresun’un uzun süredir beklediği bir yatırımın temelini atarak hayata geçirme yönünde ilk adımı atmaktan duydukları mutluluğu belirterek, “Hayırlı olsun.  Uzun zamandır beklediğimiz, uzun zamandır hasretini çektiğimiz Giresun’umuzun çehresini değiştirecek, kaderini değiştirecek güzel bir yatırım. Giresun fındığın başkenti bu zamana kadar inşallah sağlığında başkenti olacak. Fındığın başkenti olması coğrafi koşulların sonucundadır. Fakat Sağlık konusunda başkent olması yönünde ilerlemesi özellikle Sayın Başbakan Yardımcımızın başından sonuna kadar takip ettiği projeyle gerçekleşiyor. Giresun’umuz daha güzel hizmetlere layık. Giresun’umuz günden güne gelişerek gerçekten yaşanan, yaşanabilecek bir şehir oldu” dedi.

       Milletvekilleri Cemal Öztürk ile Sabri Öztürk de yaptıkları konuşmada, Giresun’un sağlık tesisleri açısından önemli bir cazibe merkezi haline geldiğini, bölge ülkelerden hastaların da bundan sonra Giresun’u tercih edebileceklerini ifade ettiler. Milletvekilleri, Giresun’a bu hizmetlerin gelmesinde emeği geçenlere teşekkür ettiler.

       İl Sağlık Müdürü Opr. Dr. Ahmet Bal da, 350 yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesi ihalesinin Bakanlığımız tarafından 20 Eylül 2016’da yapıldığını, 31 Ocak 2017’de yüklenici firma ATR’ye yerin teslim edildiğini, hastane arsa alanının 76.050 m2, oturum alanının 13.713 m2 ve toplam inşaat alanının ise 72.737 m2 olduğunu söyledi. İşin bitim süresinin 750 gün olup, ihale bedelinin 112 milyon TL. olduğunu belirten İl Sağlık Müdürü Opr. Dr. Ahmet Bal, şu bilgileri verdi: “Hastane Y,T ve P şeklinde 3 blok halinde 14 adet binadan oluşacak. Y Bloklar 4 adet binadan olup 7 katlı, T Bloklar 6 adet binadan oluşarak 4 katlı, P Bloklar ise 4 katlı ve 4 binadan oluşacaktır. Her bina ait olduğu bina içerisinde birbirine bitişik inşa edileceğinden birbirine kolayca geçiş sağlanacaktır. Hastanede 72 tek yataklı oda, 80 çift yataklı oda, 16 ameliyathane, birinci basamak 14, ikinci basamak 22 ve üçüncü basamak 34, toplam 72 erişkin yoğun bakım yatağı, birinci, ikinci ve üçüncü basamak 27 yenidoğan yoğun bakım yatağı olmak üzere toplam 99 yoğun bakım yatağı mevcuttur. Acil serviste 43 müdahale ve müşahede yatağı bulunmaktadır. Kemoterapi servisi 10 yatak, Diyaliz servisi 36 yatak olarak planlanmıştır. Ayrıca Palyatif bakım yatak sayısı 27, yanık yatak sayısı 4 ve mahkum servisi yatak sayısı ise 5’dir. Her katta bay ve bayan mescit odaları vardır. Anjiyografi, MRG, BT, Nükleer Tıp, Radyoloji, Laboratuar, Doğumhane, SDL odaları ve diğerleri olmak üzere toplam poliklinik oda sayısı 145’dir. 46’sı engelli olmak üzere toplam 910 araçlık otopark mevcuttur. Sağlık yatırımlarında ilimize her zaman gereken desteği fazlasıyla veren, takip ve desteğini esirgemeyen Sayın Başbakan Yardımcımız Nurettin Canikli’ye, Sağlık Bakanımız Sayın Prof. Dr. Recep Akdağ’a, Sayın Valimize ve Sayın Milletvekillerimize, emeği geçenlere teşekkür eder, yatırımlarımızın ilimize ve milletimize hayırlı olmasını dilerim” dedi.   

       Protokol konuşmaların ardından Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli,  Vali Hasan Karahan ve protokol tarafından Eğitim Araştırma Hastanesinin temeli atıldı.  

Temel atma törenine; Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ve eşi Hatice Canikli, Vali Hasan Karahan ve eşi Şule Meral Karahan, Giresun Milletvekilleri Cemal Öztürk ve Sabri Öztürk, İl Jandarma Alay Komutanı Ali İhsan Ersoy, İl Emniyet Müdürü Uğur Öztürk. Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun,  Ak Parti İl Başkan Vekili Kenan Tatlı, İl Genel Meclisi Başkanı Abdullah Murşit Gürel, İlçe Kaymakamları ve Belediye Başkanları, Daire Müdürleri, Giresun Üniversitesi Tıp Fakültesinin Öğretim Üyeleri ve öğrencileri, Sağlık personelleri ve çok sayıda davetli ile vatandaşlar katıldılar.

Bu Haber 469  Kez Okunmuştur
Giresun Sağlık  Müdürlüğü